Poradniki

O czym pamiętać? Obowiązki pacjenta - wobec siebie i podmiotu leczniczego.

Dbałość o zdrowie i dobrą formę zaczyna się od świadomości. Chętnie służymy naszym Pacjentom, myśląc z troską o ich samopoczuciu i leczeniu. Istnieją proste, sprawdzone metody - dzięki którym kuracja może być jeszcze szybsza i skuteczniejsza. O czym zatem należy pamiętać, szykując się do wizyty?

Warto pamiętać o dokumentach medycznych

Zdarza się, że dokumentacja jest pozostawiona w domu, uszkodzona lub… zagubiona. Tymczasem, są wyniki, do których dostęp ma tylko Pacjent. Jeżeli je zagubi, badanie trzeba będzie powtórzyć. Jeśli zaś zapomni o aktach, zostawiając je w domu - może to być kłopotliwe podczas wizyty w rejestracji. Trzymajmy dokumenty zatem w jednym miejscu, mając np. segregator - w wydzielonym miejscu domu. Dzięki temu wszystko mamy pod ręką. Kiedy będzie potrzebne, wystarczy sięgnąć, a nie - stresować się (zagubieniem).

Przychodzenie na czas - wyraz poszanowania

Czas każdego z nas - Pacjenta, lekarza czy technika RTG - ma swoją wartość. Dobra organizacja pomaga w tym, by każdy z chorych został obsłużony starannie i z troską. Punktualność ze strony Pacjenta to niezwykle ważny aspekt.

Pacjent, który nie przychodzi na wizytę, to duży problem. Dla ośrodka medycznego, rejestracji i nawet innych pacjentów. Spokojnie mogliby zostać oni w tym czasie przyjęci na badania, ale ten termin zajął ktoś inny. Po czym - nie przyszedł, albo “uprzedził” (już po wizycie!) że... nie dotrze. Warto jednak być na czas, prawda?

Dobrze lekarzowi... zaufać

Nawet 6 lat studiowania medycyny. Potem staże podyplomowe, pilna nauka pod okiem innych doktorów, kursy, szkolenia i konferencje tematyczne. Lekarze znają się na medycynie. Naprawdę. Nie trzeba z tym dyskutować. Szukają przyczyn choroby, starają się ocenić stan pacjenta i życzą mu zdrowia. Szukanie wiedzy w internecie albo stosowanie leków na własną rękę jest wyrazem braku... zaufania. Co gorsza, może zaburzać też prawidłowe leczenie - fałszując wyniki badań albo dając skutki uboczne.

Podczas wywiadu medycznego - przyznać prawdę

Niewiele jest rzeczy równie szkodliwych dla toku leczenia, jak… mówienie nieprawdy. A to się zdarza. Jeśli nie braliśmy leków, zapisanych na 14 dni po 1 tabletce dziennie, lepiej przyznać to otwarcie niż… poprosić o nową dawkę. Lekarz doceni szczerość Pacjenta. Koloryzowanie - może mieć przykre skutki zdrowotne.

Stosować się do zaleceń

Gra w piłkę podczas rehabilitacji pleców? Smażony stek zamiast lekkiej diety u diabetyka? Papierosy przy problemach kardiologicznych? Takie rzeczy się zdarzają. Pacjent cierpi na tym najmocniej, bo nie stosuje się do porad lekarskich? Człowiek dorosły samodzielnie podejmuje decyzje. Ta, by właściwie troszczyć się o swój organizm, jest jedną z mądrzejszych. Medycyna znacznie potrafi ulżyć przy bólach, problemach stomatologicznych czy alergiach. Potrafimy w nowoczesny sposób ocenić stan Pacjenta. Zmusić do dbania o siebie - nie potrafimy (i nie chcemy!).

Podsumowując, przygotowanie do wizyty medycznej bądź porodu zaczyna się w domu. Warto przyjść odpowiednio wcześniej, otwarcie odpowiadać na zadane pytania i stosować się do zaleceń. Te metody pomogą każdemu. Uczynią więc świat lepszym. A my?

Zapraszamy po zdrowie!