Poradniki

Niedoceniana pokrzywa

Pokrzywa kojarzy się przede wszystkim z uczuciem swędzenia i pieczenia na skórze, z charakterystycznymi bąblami, które pojawiają na ciele po bezpośrednim kontakcie z nią. Jednak od wieków była stosowana również w medycynie z racji na swoje właściwości. Coraz częściej sięga się po nią przy wielu schorzeniach.

Parząca, ale i lecznicza

Dlaczego pokrzywa parzy? Ponieważ zawiera między innymi kwas mrówkowy. Jednak to dopiero początek długiej listy związków, które można wyodrębnić z liści i korzeni pokrzywy. Znajdują się w niej bowiem witaminy A, C, E oraz K. Oprócz kwasu mrówkowego, pokrzywa to skarbnica kwasów: masłowego, kawowego, bursztynowego, octowego, fosforowego czy linolowego. W tym pospolitym chwaście znajduje się również serotonina, histamina, cholina czy flawonoidy. Te wszystkie elementy składowe sprawiają, że pokrzywa jest w stanie wspomóc organizm człowieka w wielu chorobach.

Pokrzywa pomoże na...

Na szereg dolegliwości. Wystarczy wymienić kilka sytuacji, w których wyciąg z tej rośliny będzie miał zbawienne skutki. Otóż pokrzywa przyda się podczas:

  • leczenia schorzeń dróg moczowych;
  • leczenia obrzęków;
  • walki z bólem i stanami zapalnymi;
  • przeciwdziałania alergii.

Ponadto ma pozytywny wpływ na procesy trawienne oraz przyśpiesza gojenia ran.

Innym, nie leczniczym, ale również wartym wspomnienia zastosowaniem pokrzywy, jest dodawanie jej do produktów kosmetycznych. Doskonale wpływa na przykład na włosy oraz paznokcie. Obecnie na rynku znaleźć można suplementy diety, zawierające w sobie wyciąg z pokrzywy.

Naturalne leki

Jeśli nie wykryto u nas przewlekłych chorób nerek, cyst na jajnikach czy problemów z drogami rodnymi, to warto do swojego jadłospisu wprowadzić sok z pokrzywy – gotowy można kupić w sklepach ze zdrową żywnością. Pozytywnie na organizm wpłynie również wypijanie herbaty z pokrzywy. Najwięcej właściwości leczniczych mają pędy i korzenie pokrzywy jesienią lub wczesną wiosną. Może więc warto wybrać się wkrótce na... pokrzywy?