Poradniki

4 SPOSOBY NA LETNIE PRZESILENIE

Permanentne zmęczenie, senność, ogólne osłabienie, rozdrażnienie to tylko niektóre objawy przesilenia wiosennego. Oznaki te mogą być następstwem różnych, innych dolegliwości, ale… jeśli towarzyszą nam w marcu lub w kwietniu i właściwie trudno nam wskazać konkretną przyczynę objawów, możemy domniemać, że jest to właśnie przesilenie

1.     Sposób odżywiania

Jedz dużo świeżych warzyw i owoców, szczególnie: kapustę, ogórki kiszone, kiwi, cytrusy – gdyż są one bogate w witaminę C, której najczęściej w tym okresie Ci brakuje. Analogicznie jest z witaminami z grupy B. Ich niedobór uzupełnisz: pełnoziarnistym pieczywem, kaszami, nabiałem. Nie rezygnuj z ryb, w których jest cynk oraz z czekolady czy kakao, które uzupełnią magnez.

2.     Aktywność fizyczna

Nie chodzi o intensywność, a jedynie o systematyczność. Zacznij od codziennych spacerów, poprzez basen, jogę, aż po rowerowe wycieczki czy bieganie. Możliwości jest naprawdę mnóstwo, znajdź aktywność, z której będziesz czerpał/a radość i staraj się poświęcać jej każdą wolną chwilę.

3.     Sen

Wysypiaj się, zaleca się, aby sen nie był krótszy niż 7-8 godzin na dobę. Kładź się o jednakowych porach, najlepiej w okolicach godziny 22. Zadbaj o higienę i komfort swojego wypoczynku: wywietrz dobrze sypialnię, nie pij kawy lub środków pobudzających kilka godz. przed planowanym snem, unikaj ciężkostrawnych pokarmów na kolację, bezpośrednio przed zaśnięciem ograniczaj korzystanie z urządzeń elektronicznych (telewizor, komputer zastąp dobrą książką).

4.     Relaks

Wygospodaruj w ciągu doby czas na relaks i regenerację swoich sił psychicznych. Na kilkadziesiąt minut wyłącz dźwięk w telefonie, laptopie, tablecie, aby przychodzące powiadomienia czy połączenia nie zakłócały Twojego spokoju. Czas ten wykorzystuj w różny sposób, w zależności od pory dnia i możliwości – spacer, gorąca kąpiel, książka, drzemka, domowe SPA. Zapomnij o zawodowych obowiązkach i problemach codzienności, a swoje myśli skoncentruj wokół marzeń i przyjemności.

 

Naturą ludzką rządzi nie tylko cykl dobowy, lecz także ciąg zmian zachodzących w ciągu całego roku. Po zimie następuje swoiste ożywienie (przebudzenie), dni stają się dłuższe i jaśniejsze, wzrasta temperatura, zwiększa się aktywność człowieka. Takie zmiany wymagają czasu i adaptacji, więc nie wymagaj od siebie zbyt wiele w tym przejściowym stadium.