Poradniki

LEKARSTWO I POKARM – 2 w 1

Leczy przeziębienie i grypę, wspomaga pracę serca, łagodzi alergię, pomaga w problemach układu pokarmowego, obniża ciśnienie tętnicze, działa przeciwzapalnie i bakteriobójczo, wspomaga układ odpornościowy, leczy nerwice, stanowi składnik wielu kosmetyków… i to nie koniec, lista jest znacznie dłuższa. O czym mowa?

„Dobrze jest, gdy pokarm jest lekiem, a lek pokarmem” – mawiał Hipokrates. Nie będzie nadużyciem, nawet najmniejszym, stwierdzenie, że miód spełnia obie te funkcje. Uzupełnia dietę w bogate wartości odżywcze – z jednej strony, z drugiej – leczy.

Wpływ miodu na układ pokarmowy

Naturalnym miodem pszczelim bądź wodnymi roztworami leczy się wszelkie dolegliwości układu pokarmowego (żołądka, dwunastnicy, jelit). Ponadto miód łagodzi przebieg biegunki, likwiduje zaparcia, poprawia proces trawienia.

Wpływ miodu na układ krążenia

Stosowany w zaburzeniach rytmu serca, zapalenia mięśnia sercowego, choroby wieńcowej czy nerwicy. Cukry proste, mikroelementy oraz enzymy – będące składnikami miodu, działają na serce stymulująco i odżywczo. Ponadto wspomagają krążenie krwi oraz obniżają ciśnienie tętnicze.

Wpływ miodu na skórę

Nierzadko określany „przyspieszaczem” gojenia ran czy oparzeń i odmrożeń. Co więcej – miód oczyszcza rany i zabezpiecza przed bakteriami. Nie bez powodu podkreśla się jego właściwości przeciwzapalne i regenerujące.

Wpływ miodu na układ moczowy i płciowy

Właściwości moczopędne miodu powodują, że nierzadko jest on stosowany właśnie w leczeniu problemów z pęcherzem lub innymi narządami układu moczowego. Miód niweluje także stany zapalne narządów płciowych zarówno u mężczyzn, jak i kobiet.

Wpływ miodu na układ nerwowy

Hamuje nadmierną pobudliwość, zapobiega depresji i załamaniom nerwowym. Pomaga w walce z bezsennością.

Ale to wciąż nie wszystko! Miód ma także szerokie zastosowanie w kosmetyce. Jest składnikiem wielu toników, mleczek oraz maseczek do twarzy, a także mydeł oraz płynów do kąpieli. Wszystko to wpływa korzystnie na wygląd skóry i powoduje głębokie jej odżywianie.

Sposobów przyjmowania miodu jest co najmniej kilka. Można go przyjmować w postaci naturalnej, ale też jako dodatek do wielu potraw czy napojów – herbaty, mleka, wody.

Rzecz gustu i smaku!