Poradniki

Oczy szeroko otwarte na… cukrzycę

Brak aktywności ruchowej, wielogodzinna praca przy biurku, niewłaściwa dieta, permanentne przemęczeni, stres – to schemat funkcjonowania dużej części społeczeństwa. Co więcej – elementy tej konfiguracji są bagatelizowane do czasu pojawienia się bólu. Choć i ten nierzadko w początkowych fazach jest przez wielu lekceważony, a przecież jest to swoisty alarm wysyłany przez organizm. Jakakolwiek by to nie była diagnoza, zwykle na profilaktykę jest za późno…

CUKRZYCA – CHOROBA CYWILZACYJNA

Uznana za chorobę cywilizacyjną ze względu na odsetek ludzi, których dotyczy. Jest następstwem niewłaściwych nawyków żywieniowych, braku aktywności ruchowej, stresogennych warunków życia, jednak nie są to jedyny przyczyny jej występowania. Naukowcy zwracają też uwagę na predyspozycje genetyczne, które mogą stać się przyczyną rozwoju choroby. W Polsce dotyka 6 proc. populacji i rokrocznie liczba chorujących na cukrzycę wzrasta. Coraz częściej w gronie cukrzyków znajdują się osoby młode oraz dzieci.

CUKRZYCA – OBJAWY

Od momentu wystąpienia cukrzycy do pierwszych dostrzegalnych objawów może minąć wiele czasu, ponieważ początkowo organizm nie wysyła żadnych sygnałów, które wskazywałyby na zagrożenie chorobą. Symptomy dają znać o sobie znacznie później i są uzależnione od typu choroby, wieku i ogólnego stanu chorego. Jednakże istnieje pewna pula objawów, których występowanie może świadczyć o cukrzycy.

 

Objawy cukrzycy typu I – insulinozależnej:

-      wzmożone pragnienie;

-      odwodnienie;

-      częste oddawanie moczu;

-      większy apetyt (odczuwanie głodu zaraz po spożyciu posiłku);

-      nieuzasadniona utrata wagi;

-      ogólne przemęczenie, senność;

-      zaburzenia widzenia.

 

Objawy cukrzycy typu II – insulinoniezależnej:

-      wzmożone pragnienie;

-      nieuzasadniona utrata wagi;

-      zaburzenia widzenia;

-      zmęczenie, senność,

-      łatwe powstawanie siniaków, dłuższe gojenie się ran;

-      infekcje układu moczowo-płciowego;

-      wahania nastroju;

-      słabsza odporność;

-      przesuszona skóra oraz wypadanie włosów.

Jeśli któreś z wymienionych objawów Ci towarzyszą, nie czekaj i udaj się do lekarza. Pierwszym krokiem w kierunku rozpoznania istniejących nieprawidłowości będzie badanie krwi oraz moczu.