Zmiany po ciąży – owszem nieuchronne, ale czy nieodwracalne?
Kilka kilogramów więcej, powiększone piersi, trądzik, żylaki, rozstępy, wypadanie włosów, bóle pleców – to tylko niektóre następstwa porodu. Może i nie brzmi zachęcająco, bo rzeczywiście macierzyństwo, mimo że jest piękne, nie jest sielanką, jaką kreują reklamy. Czego kobiety mogą się spodziewać? Na co powinny się przygotować? I jak to zrobić? Prześledźmy po kolei.
NADWAGA
To chyba najczęstszy problem, z którym matki nowo urodzonego dziecka muszą się mierzyć. Nadwyżkowych kilogramów trudno jest się pozbyć. Jednak warto przyjrzeć się ich pochodzeniu. To, że kobieta przytyje, jest zupełnie naturalne, jednak ile kilogramów – zależy od niej samej. Podczas ciąży wiele kobiet żywieniowo sobie folguje, usprawiedliwiając, że to dla dobra dziecka. Niebagatelne znaczenie odgrywa dieta oraz ćwiczenia.
BRZUCH
Podczas ciąży skóra silnie się naciąga, rozchodzą się również okoliczne mięśnie. Brzuch zwykle jest duży, skóra obwisła i pełna rozstępów. Jednak i te skutki można zminimalizować. Zaleca się, aby podczas ciąży masować skórę brzucha, wykonywać naprzemienne prysznice oraz nawilżać skórę specjalnymi kremami. Po urodzeniu dziecka można nosić pas poporodowy, który nie tylko wspomoże mamy w procesie obkurczania skóry, lecz także w różnego rodzaju dolegliwościach brzucha czy kręgosłupa. Należy pamiętać, że podstawą są regularne ćwiczenia ruchowe.
ROZSTĘPY I TRĄDZIK
Są konsekwencją szybkiego wzrostu wagi. Występują w różnych miejscach, najczęściej jednak na piersiach i brzuchu. Odpowiednia kuracja i regularne ćwiczenia pozwolą zażegnać problem. Mocne zaczerwienienie zacznie blednąć, aż stanie się zupełnie niewidoczne. Wielu kobietom dokucza również trądzik czy pojawiające się plamy. W tym wypadku nie warto czekać na dalszy rozwój wydarzeń, tylko możliwie najszybciej udać się do dermatologa.
WŁOSY
Na ich stan uskarża się niemal każda mama, w mniejszym lub większym stopniu. Jednak nie ma powodów do obaw – lekarze uspakajają, że to naturalny proces. Chodzi o „łysienie poporodowe”. Warto zachować spokój i nie histeryzować, tylko cierpliwie poczekać na zakończenie. W międzyczasie należałoby się skoncentrować na odpowiedniej pielęgnacji oraz suplementacji.
PIERSI
Zmiany są widoczne niemal od razu. Już w pierwszym trymestrze ciąży są większe, co w większości przypadków nie jest problemem, wręcz przeciwnie. Piersi Ppodczas karmienia osiągają zwykle niebywałe rozmiary, przypominające silny obrzęk. Po zakończeniu rozciągnięta skóra traci jędrność i elastyczność, staje się wiotka. Jest to konsekwencją słabnących włókien kolagenu i elastyny. Co należy zrobić, żeby w jak największym stopniu temu zapobiec? Dobrze dopasowany biustonosz – dla karmiących kobiet – jest podstawą. Pozwoli on zachować jędrność. Specjalne kremy też odegrają znaczącą rolę w utrzymaniu elastyczności skóry.
Trudno się nie zgodzić z twierdzeniem, że macierzyństwo odmienia kobietę. Odmienia bardzo. I mimo że każda ciąża jest inna, to kobiety w dużej mierze pracują na swój wygląd po urodzeniu dziecka.