Poradniki

Poduszka ortopedyczna – sposób na lepszy sen

Codzienne życie w pośpiechu sprawia, że zaniedbujemy swoje zdrowie. Najczęściej narażony jest nasz kręgosłup. Wpływ na jego funkcjonowanie ma siedzący tryb pracy, brak odpowiedniej dawki ruchu. To wszystko sprawia, że coraz częściej skarżymy się na bóle związane z tą właśnie częścią ciała. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób można sobie ulżyć w cierpieniu.

Poduszka ortopedyczna – co to takiego?

Od dłuższego czasu popularnością wśród osób cierpiących na dolegliwości związane z kręgosłupem, cieszy się poduszka ortopedyczna. Jest to specjalna poduszka, której zadaniem jest odciążenie kręgosłupa szyjnego. Dzięki wypełnieniu pozwala ona na utrzymanie prawidłowej linii tego odcinka. Nie wszyscy bowiem wiedzą, że podczas snu odcinek szyjny powinien zachowywać swoją naturalną pozycję, czyli lordozę szyjną. Źle dobrane poduszki – zbyt miękkie lub zbyt twarde, sprawiają, że naturalna krzywizna zostaje zaburzona, co skutkuje nie tylko przerywanym snem, ale również dolegliwościami bólowymi.

Kto powinien z niej skorzystać?

Prawda jest taka, że poduszka ortopedyczna przyda się w każdym domu. W szczególności powinny się w nią zaopatrzyć osoby, u których zdiagnozowano takie schorzenia jak:

  • zaburzenia snu;
  • dyskopatia;
  • bóle kręgosłupa;
  • bóle głowy;

Specjalnie wyprofilowana poduszka pozwala na prawidłowe utrzymanie głowy i szyi oraz umożliwienie przyjęcia prawidłowej pozycji do snu.

Jak wybrać odpowiednią poduszkę?

Aby mieć pewność, że podczas snu mięśnie będą rozluźnione, a kręgi szyjne odciążone, trzeba dobrać odpowiedni produkt. Pod względem wielkości pamiętajmy, że najważniejsza jest szerokość barków. Im szerszy człowiek, tym większy powinien być rozmiar poduszki ortopedycznej. Nie bez znaczenia jest również ulubiona pozycja do snu. Osoby, preferujące spanie na plecach, powinny wybierać poduszki miękkie, niższe, posiadające dodatkowe wcięcie w profilowaniu. Jeśli ulubioną pozycją jest spanie na boku, to poleca się poduszki z dodatkowym profilowaniem w kształcie wałka. W przypadku osób, którym najlepiej śpi się na brzuchu, zaleca się modele płaskie, najlepiej w formie gwiazdy. Jeśli chodzi o materiał, którym wypełnione są poduszki, to do wyboru są dwa rodzaje: pianka poliuretanowa, która dopasowuje się do kształtu ciała, oraz pianka termoplastyczna, która reaguje na temperaturę ciała. Aby mieć pewność, że kupuje się właściwy rodzaj, należy skorzystać z pomocy specjalisty, który pomoże dobrać najbardziej odpowiedni produkt.