Poradniki

 

Co to jest?

Mówiąc najkrócej: operacyjny sposób rozwiązania ciąży. Zabieg umożliwiający wydostanie się dziecka z łona matki.

Określenie „cięcie cesarskie” wywodzi się z przekonania, że tak narodził się jeden z cesarzy rzymskich.

 

Kiedy się wykonuje?

Wyłącznie wtedy, gdy standardowy poród stanowiłby zagrożenie dla matki lub dziecka. Do najczęstszych komplikacji należy ułożenie płodu w łonie matki.

Położenie pośladkowe charakteryzuje się tym, że dziecko nie jest ułożone w miednicy do dołu główką, lecz pośladkami lub stópkami. Położenie poprzeczne natomiast ma miejsce wtedy, gdy płód układa się poprzecznie do kanału rodnego i nie może zostać obrócony z zewnątrz.

Innym wskazaniem do wykonania cesarskiego cięcia jest odklejenie bądź niewłaściwe ułożenie łożyska.

Cukrzyca u matki, rzucawka porodowa – to również wskazania do zrobienia cesarki.

W przypadku porodów mnogich niemal zawsze się ją stosuje. Nie inaczej rozwiązuje się problemy powstałe w trakcie samego porodu.

Ponadto istnieje zależność pomiędzy wiekiem matki rodzącej po raz pierwszy a cesarką. Wielce prawdopodobne jest, że kobieta taka (pow. 32. roku życia) nie urodzi samodzielnie.

 

W jaki sposób się wykonuje?

Operację wykonuje ginekolog. Same narodziny dziecka trwają około pięciu minut, jednak cała akcja znacznie dłużej – około godziny. Następuje otwarcie jamy brzusznej oraz macicy, a po urodzeniu usunięte zostaje łożysko.

 

Jakie mogą wystąpić komplikacje?

Właściwie nie różnią się one niczym innym od zagrożeń mogących wystąpić po każdej innej operacji przeprowadzanej pod narkozą. Zatem mogą wystąpić: zbyt duża utrata krwi, zaburzenia krążenia, infekcje.

Komplikacje mogą też dotyczyć dziecka. Podczas naturalnego porodu wskutek ciśnienia tętniczego występującego w kanale rodnym wody płodowe zostają wyciśnięte z płuc dziecka. Czynność ta nie zachodzi w przypadku cesarki, stąd oddychanie noworodka jest znacznie utrudnione.

 

Jednak, dzięki coraz lepszym środkom znieczulającym czy lekom zapobiegającym zakrzepicy oraz innym podawanym matce, ryzyko wystąpienia poważnych zagrożeń podczas cesarki jest niewielkie.