Poradniki

Czym popijać leki? Herbata, kawa, mleko, soki owocowe objęte zakazem

Każdy z nas ma pewne przyzwyczajenia dotyczące przyjmowania leków. Ale czy każdy z nas wie, czym je popijać? Okazuje się, że nie zwracamy na to uwagi, co jest błędem, ponieważ działanie leków w dużej mierze jest od tego uzależnione. W konsekwencji działanie medykamentów może być osłabione, nasilone, a nawet wywoływać niepożądane skutki

Na ulotkach dołączonych do leków możemy jedynie znaleźć lakoniczną informację o konieczności popicia niewielką ilością płynu. I tu powstaje pytanie – jakiego płynu? Herbata, kawa, mleko, soki owocowe znalazły się na liście trunków zakazanych.

Mleko?

Nierzadko wykorzystywane podczas popijania leków. Osoby praktykujące takie zachowania podają argument, że mleko stanowi ochronę dla ich przewodu pokarmowego, jednak nie zawsze. Osoby stosujące kuracje dermatologiczne i przyjmujące tetracyklinę powinny wystrzegać się popijania jej mlekiem. Dlaczego? Mleko, a właściwie wapń w nim zawarty, hamuje wchłanianie, a więc efekt przeciwbakteryjny jest dużo słabszy. Nie inaczej jest w przypadku przyjmowania preparatów dojelitowych, które powinny rozpuszczać się dopiero w jelitach (środowisku zasadowym), a często robią to wcześniej – w żołądku.

Kawa? Herbata?

Najczęściej spożywane napoje, u jednych nieodłączny element posiłku, u innych niezależny trunek właściwy dla każdej pory dnia. Stąd nierzadko wykorzystywany do popijania leków. Dlaczego znalazły się na liście płynów zakazanych? Kawa i herbata zawierają tzw. garbniki, które obniżają poziom wchłaniania alkaloidów i osłabiają działanie neuroleptyków. Ponadto kofeina występująca w kawie może wywoływać skutki uboczne w postaci: bólów głowy, pobudzenia ruchowego, zaburzeń rytmu snu, a nawet lęków.

Soki owocowe?

Świeżo wyciskane soki to zastrzyk najlepszych witamin dla organizmu – rzeczywiście, ale nie w połączeniu lekarstwa-soki (szczególnie grejpfrutowe czy pomarańczowe). Dlaczego? Grejpfruty, pomarańcze, pomelo, limonki zawierają związki o charakterze flawonoidów, które zaburzają metabolizm leków, podwyższając ich stężenie we krwi. Bezwzględnie powinno się unikać popijania sokami leków na nadciśnienie, obniżających cholesterol, kardiologicznych, a także alergicznych.

Rozwiązanie? Woda

Wśród wody też powstają różne opinie. Substancje zawarte w wodzie z kranu, gazowanej czy mineralnej mogą tworzyć kompleksy z lekami, a w konsekwencji zmniejszać dostępność związków aktywnych. Do popijania leków najlepsza okazuje się woda przegotowana.

Zadbaj o właściwy płyn do popijania leków! Jego właściwy dobór zdecyduje o skuteczności przyjmowanego farmaceutyku, a także pozwoli uniknąć wymienionych interakcji oraz tych, które jeszcze nie zostały zidentyfikowane.