Poradniki

PORZUĆ ZŁE NAWYKI I ZARADŹ BEZSENNOŚCI

 

Wypełniony po brzegi dzień, napięta atmosfera w pracy, brak czasu na relaks, zmęczenie – wydawałoby się, że zapewnią spokojny sen. W rzeczywistości nierzadko jest inaczej. Minuty, a nawet godziny, kręcenia się w łóżku w oczekiwaniu na sen, częste budzenie się w nocy. W efekcie zmęczenie i osłabienie. Co w tej sytuacji zaradzić? Sprawdź

Higieną snu określa się szereg czynności, których realizacja przyczynia się do poprawy jakości snu. Złe nawyki rzutują na twój sen. Warto mieć ich świadomość i eliminować je.

CIEMNOŚĆ W NOCY

Za regulację snu odpowiada hormon melatonina, którego wydzielanie uzależnione jest od światła. Większa ilość melatoniny produkowana jest w ciemności, dlatego warto zadbać o to, żeby twoja sypialnia podczas snu była zaciemniona. Przed snem ogranicz korzystanie z urządzeń elektronicznych. Światło przez nie emitowane nie wpływa korzystnie na twój wypoczynek, ponieważ stymuluje mózg i pobudza do działania.

JEDZENIE PRZED SNEM

Każde spożycie posiłku, choćby w najmniejszych ilościach, wymaga pracy układu trawiennego. Zaleca się, aby kolację spożywać co najmniej 3 godziny przed snem. Uczucie ciężkości czy wzdęcia nie sprzyjają łatwemu zaśnięciu.

ALKOHOL, KOFEINA

Ogranicz spożycie kofeiny oraz alkoholu. W przypadku pierwszego pojawiają się trudności z zaśnięciem. Z kolei alkohol, mimo że przyczynia się do szybkiego zaśnięcia, to może powodować częste wybudzanie się.

DRZEMKI

Drzemki w ciągu dnia mogą zarówno pomóc, jak i zaszkodzić. Krótkie cykle snu – do 30 minut – pomogą odzyskać poziom energii; z kolei zbyt długie – kilkugodzinne – sypianie w ciągu dnia, zaburzy jakość snu w nocy.

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA

Regularna aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na sen. Jednak nie dzieje się tak w przypadku uprawiania intensywnego sportu tuż przed snem. Wydzielające się wówczas hormony pobudzają organizm.

HARMONOGRAM SNU

W przypadku snu warto zadbać o rutynę. Oznacza to, że na jakość snu i łatwość zasypiania wpływa chodzenie spać i wstawanie o stałych porach. Początki mogą sprawiać trudności, jednak przestrzeganie założeń wprowadzi organizm we właściwy rytm, co korzystnie wpłynie na wypoczynek.

ŁÓŻKO DO SPANIA

Łóżko powinno być kojarzone przede wszystkim ze snem. Jedzenie, praca, czytanie, oglądanie filmów w łóżku mogą przyczyniać się do trudności z wyciszeniem i odzyskaniem spokoju.

Zastosowanie powyższych zaleceń przekłada się na jakość snu, jednak połowiczna walka ze złymi nawykami może okazać się niewystarczająca. Utrzymujące się miesiącami problemy ze snem mogą doprowadzić do przewlekłej bezsenności. A wtedy niezbędna jest pomoc lekarza specjalisty.