Poradniki

HARMONIA I RÓWNOWAGA BEZ POTU I ZADYSZKI – PILATES

Dzisiaj pilates, obok jogi i aerobiku, znajduje się w czołówce ofert klubów fitness. To nie tylko wykonywanie powtarzalnych serii ćwiczeń, to także trening duchowy czy gimnastyka myślących. Aktywność koncentruje się nie na liczbie czy szybkości powtórzeń, ale na jakości wykonywanych ćwiczeń

Najpierw uznanie zdobyła wśród tancerzy i sportowców. Metoda pozwalała odzyskać sprawność po kontuzjach i zrelaksować się w napiętych stanach nerwowych. Charakterystyczne płynne i elastyczne ruchy stanowiły prewencję przeciwko kontuzjom, a nawet rehabilitację. Jednak grono zwolenników treningu pilates szybko zaczęło się powiększać.

WEWNĘTRZNA RÓWNOWAGA

Pilates jest połączeniem duchowości i fizyczności. Niekiedy utożsamiany jest z pewną koncepcją polegającą na odnajdywaniu wewnętrznej równowagi. Treningi wykonuje się w stanie wyciszenia, często też przy muzyce relaksującej. Ćwiczenia polegają na rozciąganiu, spinaniu, a następnie rozluźnianiu mięśni. Nie bez znaczenia jest oddech, który nadaje tempo wykonywanym ćwiczeniom.

ZALETY TRENINGU

Praca z oddechem podczas ćwiczeń uczy właściwego wdychania i wydychania powietrza, co w konsekwencji przekłada się na energię i witalność. Poznając swoje ciało, realnie zaczynasz oceniać własne możliwości. Wykonywane ćwiczenia zwiększają elastyczność mięśni i stawów, co ma szczególne znaczenie w przypadku kontuzji. Stałe ćwiczenia umiejętności rozluźniania mięśni pleców i ramion zapobiegają bólom pleców, pozwalają zachować prostą postawę ciała oraz równowagę. Pilates to także doskonały sposób na redukcję tkanki tłuszczowej oraz smukłą sylwetkę.

WPŁYW TRENINGU NA ORGANIZM

Korzyści z treningu upatruje się przede wszystkim w funkcjonowaniu układów: mięśniowego, kostnego, oddechowego i nerwowego. Mięśnie uelastyczniają się i są bardziej wytrzymałe. Rozciąganie pozytywnie wpływa na kości. Prawidłowy i wyregulowany oddech zwiększa ogólne możliwości organizmu. Pilates nie pozostaje także obojętny wobec układu nerwowego. Wykonywane ćwiczenia poprawiają samopoczucie i hamują stres.

PRZECIWWSKAZANIA

Wprawdzie pilates uchodzi za bardzo bezpieczną formę aktywności ruchowej, to istnieją pewne przeciwwskazania. Wśród nich wymienia się przede wszystkim: niedawno odbyte urazy i złamania, osteoporoza, kręgozmyk, stany pooperacyjne, choroby krążenia czy otyłość.

Jeśli któraś z wymienionych chorób czy dolegliwości właśnie ci towarzyszy – to rozpoczęcie bądź kontynuację treningu pilates należy skonsultować z lekarzem. W przeciwnym razie – spróbuj i samodzielnie oceń dobroczynne skutki treningu.