Poradniki
O SKUTECZNYM NAWADNIANIU ORGANIZMU
 
Żyjemy coraz szybciej, jadamy w biegu. Pijemy: do śniadania – espresso, które nas pobudza, do obiadu – latte, a wieczorem – wino, będące „nagrodą” za całodzienne trudy w pracy. I jesteśmy na właściwiej drodze do odwodnienia organizmu…
 
Nawodnienie organizmu jest bagatelizowane i odsuwane na dalszy plan, szczególnie zimą, kiedy nie odczuwamy tak silnego pragnienia, jak podczas letnich upałów. Jednak pora roku nie robi różnicy, a problem nie traci na znaczeniu zimą. Dlaczego?
 
„Woda uczestniczy w każdym metabolicznym procesie zachodzącym w naszym organizmie – twierdzi doktor Penny Wilson, dietetyk z Houston’s Memorial Hermann Ironman Sports Medicine Institute. – Transportuje składniki odżywcze do komórek i usuwa z nich produkty przemiany materii. Działa jak olej w aucie”.
Wniosek jest prosty: woda jest podstawą funkcjonowania człowieka bez względu na porę roku.
 
WYDALANIE WODY Z ORGANIZMU
Każdy z nas pozbywa się wody na trzy zasadniczy sposoby:
- wydalając (nerki – mocz);
- pocąc się (skóra);
- oddychając (płuca).
 
Naukowcy nieustannie badają i podają zalecaną dawkę wody, jaką organizm powinien spożyć w ciągu doby. Średnio waha się ona w granicach 2,5-3 litrów i zależy od wielu czynników: klimatu, płci, wieku, aktywności fizycznej, ogólnego stanu zdrowia.
 
UZUPEŁNIANIE WODY W ORGANIZMIE
Nie należy zapominać, że nawadnianie organizmu nie następuje wyłącznie na skutek przyjmowania wody w jej czystej postaci, ale także innych płynów oraz pokarmów.
Zatem co jeść i pić, aby zachować równowagę wodną organizmu?
 
Wśród napojów masz spore możliwości, z kilkoma zastrzeżeniami. Możesz sięgać po: wodę z imbirem, miętą, cytryną i miodem, naturalne soki owocowe i warzywne, herbaty zielone, białe, czerwone i owocowe. Zwróć jednak uwagę, czy napoje, które pijesz nie są dosładzane lub gazowane.
Ogranicz do minimum kawę (1-2 filiżanki dziennie dopuszczalne), wyeliminuj napoje energetyczne oraz alkohol, gdyż te prowadzą do odwodnienia.
Mleko, kefiry, maślanki mogą stanowić przekąskę bądź dodatek do dania głównego. Jednak wystrzegaj się tego typów napojów smakowych czy owocowych, gdyż podobnie jak soki zawierają dużą cukru oraz substancji chemicznych.
 
W Twojej diecie na stałe powinny zagościć zupy i jogurty, które dbają o właściwe nawodnienie organizmu. Nie powinno też zabraknąć owoców i warzyw, gdyż te w większości zapewniają doskonałe nawodnienie (szczególnie zaleca się arbuzy i ogórki, mimo że są sezonowe, nie ograniczaj się wyłącznie do nich).
 
Jak widzisz sposobów, aby zapobiec odwodnieniu organizmu jest kilka. Jednak warto zadbać o wykształcenie w sobie nawyku picia wody. Nie daj się zwieść producentom wód smakowych, którzy przekonują o wartościach odżywczych ich produktów, gdyż te bogate w substancje słodzące i konserwujące mogą wyrządzić więcej szkód niż pożytku. Jeśli naturalny smak wody nie odpowiada Ci, dodaj cytrynę, miód lub mięte. A obok walorów smakowych, dostarczysz sobie niezbędnych mikroelementów i witamin.